Drewno kominkowe opałowe Olsztyn - centrum sprzedaży
DAMP sp. z o.o.
DLACZEGO MYDrewno KominkowePoradyKontaktCENNIK
Porady

"Węgiel kupuj latem !" - słynny slogan reklamowy rodem z innej epoki ma zastosowanie również dzisiaj w odniesieniu do drewna kominkowego. Kupując świeże drewno opałowe wiosną (drewno  ścinane w zimie nie posiada tylu soków co cięte latem przez co ma mniej wody do odparowania ) lub wczesnym latem możesz je sam wysezonować i zaoszczędzić nawet 20% wydatków w stosunku do jesiennego lub zimowego zakupu drewna sezonowanego, co przy zakupie 10 mp drewna opałowego dla średniego budynku wolnostojącego daje oszczędność ok. 500 zł.
Drewno najlepiej schnie na otwartym powietrzu. Powinno być złożone w miejscu przewiewnym, pod zadaszeniem (wiata, drewutnia, okap dachu, itp.).
Składając drewno na otwartej przestrzeni (np. w ogrodzie) nie zapomnij zabezpieczyć je przed opadami, osłaniając wyłącznie od góry plandeką.
 

Jak drewno to tylko liściaste twarde- drewno liściaste charakteryzuje się niską zawartością substancji smolistych, nie strzela w trakcie spalania tak jak iglaste. Gatunki twarde długo się palą, wydzielając dużo ciepła, nie powodując zatykania się przewodów kominowych i nadmiernego zanieczyszczania się szyb kominka oraz pomieszczenia w którym on się znajduje.
Najbardziej popularne gatunki liściaste twarde to  buk, grab, dąb.

Buk, grab - każdy z nich będzie długo się palił, wytwarzając żar promieniujący ciepłem na całe pomieszczenie. Jeżeli jednak oprócz żaru chcesz utrzymać w kominku jasny płomień to pomyśl o brzozie, jaworze i olszy.
Kupując drewno kominkowe warto pomyśleć o drewnie do rozpałki (nagrzania kominka) np. brzozy lub drobniej porąbanego buka lub graba.

Jednostki objętości. Powszechnie stosowane w handlu detalicznym jednostki miary objętości drewna opałowego to metr przestrzenny ułożony (MP)oraz metr przestrzenny nasypowy (MPN).

MP -metr przestrzenny ułożony - jednostka objętości drewna, oznaczająca objętość drewna pociętego i połupanego, ułożonego w formie bryły na palecie (samochodzie).

MPN- metr przestrzenny nasypowy - jednostka objętości drewna, oznaczająca objętość drewna pociętego i połupanego, w stanie luźnym nasypowym.

1 metr przestrzenny nasypowy (MPN) to o ok. 20-25% drewna mniej niż 1 metr przestrzenny drewna ułożonego na palecie lub samochodzie (MP).

UWAGA na drewno układane na przekładkę - to o ok. 15% drewna mniej niż ułożone równo.